Co należy wziąć ze sobą wybierając się na wędrówkę w góry?

Posted on 23/02/2020 7:54am

Dzisiaj niezwykle dużo osób lubi wyjeżdżać w góry. Może to być dłużej trwający urlop albo kilkudniowy wypad. Na każdy z nich trzeba się stosownie przygotować, ponieważ góry to niezwykle skomplikowany teren i dla początkującego zdobywcy gór może zakończyć się bardzo źle.


dom wielorodzinny
Author: INTEGER S.A.
Source: INTEGER S.A.
Osoby, które właśnie zaczynają swoje górskie wędrówki, są zazwyczaj narażone na różne niemiłe okoliczności. Obecnie też może dojść do dramatycznej sytuacji, z powodu nieznajomości górzystych realiów oraz zasad Spacerów po terenach górzystych. Podróżnicy zazwyczaj zdają się na informacje zaczerpnięte od znajomych albo innych urlopowiczów. Często informacje te są niesprawdzone, a warto takie informacje sprawdzić chociażby na mapie czy też w przewodniku. Dzisiejsze przewodniki oraz mapy ułatwiają podjąć decyzję, który obszar dobrać na wycieczkę i poza tym dostarczają one dużo informacji, również o trudnościach, jakie mogłyby nas napotkać w danym terenie. Wybierając się na wędrówkę, należałoby zaopatrzyć się w górskie buty. Na trudną wycieczkę nie można pójść w typowych tenisówkach. Trzeba mieć w pamięci, że warunki pogodowe w górach są bardzo zmienne.

Sprawdź moje hiperłącze (http://www.nadwigrami.pl/klub-sportowy,konie-sportowe.html) - tam czeka na Ciebie następna porcja świeżych artykułów. Nie odkładaj tego na później! Będzie miło, jeśli pozostawisz swoją ocenę.

Może być śliczne słońce, lecz za chwilę może spaść ulewa. Należałoby posiadać ze sobą odpowiednią odzież, jaka w razie zmiany pogody, ochroni nas przed przemarznięciem.


Ważne jest, aby górskie obuwie zapewniało stopom dobrą przyczepność do podłoża i nieprzemakalność. Najlepiej by było, gdyby buty posiadały twardą podeszwę. Mięciutka podeszwa przenosi na stopy wszystkie wyboje. Może być to bolesne i niekomfortowe. Jeżeli kupujemy górskie obuwie, musimy wziąć pod uwagę porę roku czy panujące warunki pogodowe. Warto przed wycieczką obuwie rozchodzić, żeby stopa już do nich była przyzwyczajona. Dzięki temu nie nabawimy się odcisków.

Zaciekawił Cię ten artykuł? To bardzo dobrze, ponieważ także ta oryginalna witryna (horyzont.net.pl/wycieczki-szkolne/wycieczki-zagraniczne/) wciągnie Cię zupełnie, więc zobacz to!

W plecaku należy mieć buty, które będziemy mogli użyć na wypadek noclegu w jakimkolwiek schronisku. Tu doskonale sprawdzą się odporne na działanie wody klapki.


Pamiętając o tym, że aura w górach zmienia się bardzo często, należałoby posiadać ze sobą ciepły sweter i zapasowe skarpety. Rzeczy, jakich nie nakładamy od razu, warto posiadać w plecaku. W Lato prawidłowo posiadać okulary przeciwsłoneczne.

Tags: Lato, urlop, informacje, Spacer