Hiszpania - miejsca godne zobaczenia

Posted on 17/02/2020 7:30am

Malownicze wybrzeża i doskonała aura wabią do Hiszpanii turystów . Ale nie tylko kurorty Katalonii oraz Andaluzji czynią kraj ten bardzo interesującym. Hiszpania ma mnóstwo interesujących punktów i zabytków architektonicznych, zwłaszcza świątyń i starówek.


Hiszpania, kapliczka
Author: Jose A.
Source: http://www.flickr.com
Najsłynniejszą aleją w Barcelonie jest La Rambla. To długa aleja prowadząca w cieniu drzew wzdłuż której stoi mnóstwo stoisk ze wszystkim. Na końcu tej bardzo ruchliwej ulicy stoi pomnik Kolumba. Najlepiej na tę kolumnę wyjechać windą, bowiem roztacza się z niej cudny krajobraz na Barcelonę.

Jeśli zaś chodzi o świątynie w Hiszpanii, najciekawszym zabytkiem jest z pewnością Temple Expiatori de la Sagrada Familia. Jest on w największym stopniu fascynującym spośród kościołów w Europie. Jego konstrukcję Antonio Gaudi począł w 1883 r. (jest to jego najważniejsze, acz nieukończone dzieło). Czas trwania budowy zaplanował na ok. dwa wieki. Antonio Gaudi przez ostatnie 16 lat swojego życia nie opuszczał budowy, która pochłonęła go do tego stopnia, że zapomniał o bożym świecie, przeznaczając na nią wszystkie swe fundusze. Projekt świątyni jest niesamowity. Charakterystyczne są ogromnej wysokości baszty (ponad 100 m), które symbolizują ewangelistów plus jedna najwyższa (180 m) w samym środku, symbol Chrystusa. W pejzażu hiszpańskim dominują płaskowyże oraz łańcuchy górskie, takie jak Pireneje jak też Sierra Nevada. Z tychże gór wypływa klika rzek: Ebro, Duero, Tag i Gwadalkiwir. Przynależące do Hiszpanii Baleary usytuowane są na Morzu Śródziemnym. Hiszpania może się poszczycić wieloma słynnymi twórcami, poczynając od Velázqueza w XVII w., przez Goyę w XVIII i XIX w., do Picassa i Dalego w XX w.. Hiszpański taniec flamenco oraz hiszpańska muzyka są wykonywane na całym globie, a powieść „Don Kichot” napisana przez Cervantesa jest jednym z majstersztyków nowożytnej literatury europejskiej.

Tymczasem hiszpańscy reżyserzy filmowi, Luis Buñuel, Alejandro Amenábar i Pedro Almodóvar zdobyli wiele nagród na międzynarodowych przeglądach kinematograficznych. Frykasy kuchenne z jakich słynie Hiszpania (rzuć okiem na last minute gran canaria) to: paella, którą robi się z owoców morza i warzyw, ryżu i kurczaka, tortilla, czyli omlet z ziemniakami a także sangria, to jest wino czerwone z dodatkiem owoców. Hiszpania jest bardzo urozmaiconym krajem, nie zdumiewa zatem fakt, iż jej liczne atrakcje(zobacz praga) każdego roku przyciągają tłumy turystów. Źródło -

Tags: Barcelona, Hiszpania, podróże