Jakiego rodzaju mapy możemy aktualnie kupić lub zwyczajnie posiadać pod ręką?

Posted on 12/09/2020 8:03am

Obecnie posiadamy szczęście mieć możliwość podróżować prawie po całym świecie. Jest to raczej kwestia czasu i dostępnej na ten cel gotówki. Zanim jednak wybierzemy Wyspy Kanaryjskie czy Teneryfę, musimy prawidłowo zaplanować cały wyjazd.


mapa
Author: Mekanoide
Source: http://www.flickr.com


Przecież tak robią nie tylko turyści, ale również profesjonalni podróżnicy.


Nim zatem spakujemy swe walizki, powinniśmy kupić tak konieczny element oprzyrządowania jak właściwa mapa. Fakt, to prawda, że aktualnie można by kupić urządzenie GPS albo po prostu korzystać z nawigacji wgranej do smartfona, jednak nic nigdy nie może zastąpić efektu prac kartograficznych. Przecież w urządzeniu elektronicznym zawsze mogłaby się wyczerpać bateria bądź moglibyśmy znaleźć się w obszarze, w jakim nie ma dostępu do sieci komórkowej. Powodów braku możliwości wykorzystania nawigacji GPS istnieją dziesiątki.


opony do BMW
Author: Marko Backovic
Source: http://www.flickr.com
busy
Author: Rod Waddington
Source: http://www.flickr.com


Pamiętaj także, że są różne typy map. Funkcjonuje więc mapa geomorfologiczna, meteorologiczna czy polITyczna. Wydzieloną grupę stanowią również mapy historyczne, które przedstawiają przykładowo zjawiska o charakterze ekonomicznym i politycznym w różnych okresach historycznych. Przeważnie są to mapy powszechne, zebrane w książkach historycznych albo mapy naścienne. Jeszcze inna mapa może zostać stworzona przez osoby, które w krótkim okresie zamierzają zawrzeć związek małżeński. Innymi słowami to mogłaby być mapka dojazdu do kościoła lub do restauracji, w której odbędzie się przyjęcie weselne.


Wszystko zatem zależy od przeznaczenia danej mapy, jednak obecnie nie ma najmniejszego problemu z dostępem nawet do mapy Księżyca, ponieważ taka gałąź nauki jak kartografia jest obecnie bardzo rozwinięta.

Tags: mapa, klimat, zakup, plecak, IT