Na wczasy dwa tysiące czternaście nad polskim morzem - zdecyduj się na Świnoujście

Posted on 14/02/2020 7:32am

Świnoujście jest jedynym polskim miastem, usytuowanym na wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz na kilkudziesięciu (razem czterdziestu czterech) niewielkich, niezamieszkanych wysepkach. Świnoujście położone jest nad rzeką Świną i Morzem Bałtyckim. Ma status popularnej miejscowości letniskowej i uzdrowiska, z miłą chęcią wybieranego na odpoczynek nad morzem. Świnoujście to też istotny port morski ze stałymi połączeniami z duńską wyspą Bornholm oraz Szwecją.


Świnoujście, latarnia
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Chlubą Świnoujścia jest piaszczysta plaża o długości mniej więcej dziesięciu kilometrów (3,7 km na wyspie Uznam oraz 6 km na wyspie Wolin) i szerokości osiągającej 130 m.. Plaża nieustannie się poszerza w wyniku cofania się morza, czego wynikiem są również płytkie kąpieliska.

W okresie letnim bałtyckie wody w rejonie Świnoujścia są zaliczane do najbardziej ciepłych w naszym kraju. Należy też wspomnieć, że świnoujska plaża na wyspie Uznam corocznie otrzymuje certyfikat „błękitnej flagi”, co znaczy, że spełnia ona wysokie wymogi dotyczące, jakości i bezpieczeństwa. Tutejsze wybrzeże jest znakomicie zagospodarowane – na plażowiczów czekają takie atrakcje jak: zjeżdżalnie wodne, trampoliny, motorówki z pontonami, skutery wodne i paralotnie. Świnoujski port ma do zaproponowania też rejsy statkami białej floty.

Świnoujście wzbudza zachwyt zwłaszcza architekturą typową dla nadmorskich miast. Możemy podziwiać tutaj zabytkowe budowle portowe i kamienice.

Czy chcesz, przeczytać kolejne informacje? Jeżeli tak, to wejdź na ten link i zobacz w artykule (http://www.eholiday.pl/noclegi-janow_podlaski-14670.html) więcej danych. One niewątpliwie również Cię zaintrygują.

W mieście znajdują się dwa układy urbanistyczne: śródmieścia z lat dwudziestych osiemnastego wieku oraz dzielnicy nadmorskiej z lat czterdziestych dziewiętnastego wieku położonej pomiędzy świnoujską promenadą a osłaniającym ją od śródmieścia zabytkowym Parkiem Zdrojowym, w którym rosną specyficzne okazy drzew śródziemnomorskich. Wspomniana promenada to miejsce znane pośród zwiedzających. Mieszczą się tutaj punkty gastronomiczne, kawiarnie, bary, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno.

Do najważniejszych obiektów Świnoujścia należą głównie: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z tysiąc dziewięćset czwartego roku, która współcześnie działa, jako punkt widokowy i kawiarnia, zespół fortów twierdzy Świnoujście, pensjonat „Posejdon”, willa ryglowa z 1912 r. oraz dawna stocznia z lat 1897-1903 przy Wybrzeżu Władysława IV (Basen Północny) (dodatkowe informacje w serwisie obiektów sakralnych powinno się wyróżnić kościół filialny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z piętnastego wieku, kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusa, kościół Chrystusa Króla, neogotycki kościół „Stella Maris” oraz cmentarz ewangelicki. Wśród historycznych obiektów związanych z portem morskim warto zobaczyć: basen U-Bootów na wyspie Karsibór – dawna baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów, Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego, a także Falochron Zachodni i Wschodni.

Malownicza panorama Świnoujścia roztacza się z galerii widokowej mieszczącej się na najwyższej w Polsce latarni morskiej (68 m). Ciekawym miejscem jest też Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowanym w dawnym ratuszu z 1805 r. na Placu Rybaka. Stworzono tutaj wystawę poświęconą historii miasta i przedstawiającą stare przyrządy nawigacyjne, zbiory etnograficzne oraz kolekcję ryb i muszli. W części portowej mieści się jedyne w naszym kraju Muzeum Egzotycznych Ryb Mrożonych.

Status uzdrowiska Świnoujście uzyskało na skutek odkrycia na jego obszarze źródeł leczniczej solanki i w konsekwencji wybudowania odpowiednich urządzeń przyrodoleczniczych. W tutejszych sanatoriach leczy się zwłaszcza choroby układu krążenia. Można tu skorzystać z leczniczych masaży, okładów z borowiny i kąpieli solankowych. Nic, zatem nadzwyczajnego, że Świnoujście pobija rekordy, jeżeli chodzi o rezerwacje na wczasy dwa tysiące czternaście (zobacz więcej - Świnoujście).

Wśród najistotniejszych imprez organizowanych w Świnoujściu wyróżnić należy Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej „FAMA”, Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku.


Do najcenniejszych przyrodniczo terenów w rejonie Świnoujścia należą: rezerwat Karsiborska Kępa na wyspie Karsibór gdzie mieszka mniej więcej sto czterdzieści gatunków ptaków, florystyczny rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie gdzie ochroną objęto kawałek wielogatunkowego lasu liściastego ze stanowiskami długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego, Delta wsteczna Świny z wieloma osobliwymi gatunkami roślin, m.in. zbiorowiskami solniskowymi, szuwarami kłociowymi i wielopostaciowymi szuwarami trzcinowymi, a także wydma szara i wydma biała usypana wzdłuż brzegu morskiego, m.in. na Półwyspie Przytorskim, z charakterystycznymi dla nich gatunkami roślin. Na omawianym terenie występuje również mnóstwo pomników przyrody, głównie stare dęby i cisy. Podczas pobytu w Świnoujściu należy udać się pieszo lub rowerem do nieodległych niemieckich kurortów przez graniczne przejście Świnoujście – Ahlbeck.